قاعدگی یا پریود (Menstruation)


قاعدگی با نام علمی (Menstruation) که به آن حیض ، عادت ماهانه و یا پریود هم گفته می شود یک خونریزی طبیعی واژینال است که طی آن ماهانه بدن یک زن برای بارداری آماده می شود . چنانچه بارداری اتفاق نیفتد پوشش داخلی رحم فرو می‌ریزد در واقع خون قاعدگی ترکیبی از خون و بافت داخلی رحم است که از طریق واژن از داخل بدن خارج میشود.

قاعدگی در سنین ۱۱ الی ۱۴ سالگی آغاز و تا حدود ۵۰ سالگی و اصطلاحاً یائسگی ادامه می یابد ؛ در دوران یائسگی تولید تخمک در بدن زن متوقف می شود که به طور کلی یائسگی عبارت است:  از یک سال بدون پریود که بعد از آن توانایی باردار شدن از یک زن سلب می شود.

پریود معمولاً بین ۳ الی ۱۰ روز ادامه می یابد.

قاعدگی معمولاً بعد از شروع بلوغ در دختران و حدود دو سال بعد از رشد سینه ها شروع می شود.

رحم عضوی توخالی و گلابی شکل است که وظیفه نگهداری و تغذیه جنین در دوران بارداری را دارد.

قاعدگی علاوه بر خونریزی از واژن ممکن است با درد و گرفتگی شکم یا لگن ، درد در ناحیه پایین کمر ، نفخ ، درد سینه ها ، هوس های غذایی نوسانات خلق و خو و تحریک پذیری ، مشکل خواب ، بد خلقی ، آکنه ، سردرد و یا خستگی همراه باشد.

سیکل و یا چرخه قاعدگی اصطلاحی است که در واقع توالی اتفاقاتی که در بدن زن رخ میدهد را بیان می کند ، به طور متوسط سیکل طبیعی ۲۸ روز است اما ممکن است از ۲۱ تا ۳۵ روز در نوسان باشد.

با افزایش یا کاهش هورمون ها در بدن مراحل چرخه قاعدگی آغاز می شود ؛ این هورمون ها توسط غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و تخمدان ها ترشح و تولید می‌شوند.

البته باید توجه داشت که قاعدگی طبیعی برای هر زنی متفاوت است و معمولاً سالهای اول قاعدگی چرخه های طولانی تر و سال های منتهی به یائسگی چرخه های کوتاه تر و ثابت تری تجربه می شوند .

همچنین شدت خونریزی از فردی به فرد دیگر متفاوت است ؛ اما معمولاً دو تا سه روز اول قاعدگی خونریزی نسبتا شدید است و از روزهای بعد جریان سبک تری وجود دارد و خون حیض به طور طبیعی در دوران عادت ماهیانه حدود ۴ الی ۱۲ قاشق چای خوری است.

 

چرخه ی قاعدگی زنان

 

مراحل سیکل (چرخه) طبیعی قاعدگی

چرخه قاعدگی مجموعه ی تغییرات ماهانه است که بدن زن را برای بارداری احتمالی آماده می‌کند ؛ سیکل یا چرخه قاعدگی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود و در اولین روزه قاعدگی بعدی به پایان می رسد.

 

1. قاعدگی : این مرحله دوران خونریزی را که در آن در صورت عدم بارداری پوشش داخلی رحم فرو می‌ریزد و از طریق واژن خارج میشود را شامل می شود.

 

2. فاز فولیکولی : مرحله دوم چرخه قاعدگی معمولاً از بدو خونریزی تا حدود روز چهاردهم که در این مدت سطح هورمون استروژن افزایش یافته و پوشش داخلی رحم آندرومتر رشد می کند و ضخیم تر می شود و در طی روزهای دهم الی چهاردهم سیکل یک تخمک کاملاً بالغ و آماده لقاح تشکیل می شود.

 

3. تخمک گذاری : از روز ۱۴ سیکل قاعدگی ۲۸ روزه ، هورمون لوتئینیزه باعث می‌شود که تخمدان ، تخمک های تشکیل شده را رها کند و تخمک گذاری در رحم شکل بگیرد .

 

4. فاز لوتئال : این مرحله نیمه دوم سیکل قاعدگی را شامل می‌شود و از روز پانزدهم تا آخرین روز چرخه یعنی روز بیست و هشتم ادامه دارد پس از رها شدن تخمک از تخمدان ، تخمک شروع به حرکت می‌کند و از طریق لوله های فالوپ به سمت رحم می آید و سطح هورمون پروژسترون برای کمک به آماده سازی پوشش رحم برای بارداری افزایش می یابد و اگر این تخمک توسط اسپرم بارور شود به دیواره رحم میچسبد و زن باردار میشود ؛ اما اگر بارداری اتفاق بیفتد سطح استروژن و پروژسترون کاهش یافته و پوشش ضخیم رحم در طول دوره قاعدگی دوباره فرو میریزد.

 

قاعدگی دختران

 

ویژگی های قاعدگی طبیعی

  • قاعدگی شما  ۳ الی ۱۰ روز طول می کشد.

  • قاعدگی شما هر ۲۱ تا ۳۵ روز یکبار شکل می گیرد.

  • مجموع خونی که در طول دوره از دست میدهید ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری معادل ۴ الی ۱۲ قاشق چای خوری است . (توجه کنید گاهی ترشح مایعات دیگری از واژن باعث می شود میزان خونریزی بیشتر به نظر بیاید.)

 

پریود نامنظم

گاهی ممکن است قاعدگی نامنظم یا غیر طبیعی را تجربه کنید که بسته به شرایط روحی و جسمی شما اغلب جدی و نگران کننده نیست و همچنین دو سال اول پریودی این بی نظمی طبیعی است ؛ اما علائمی هستند که ممکن است نشان دهنده هشدارهایی باشند ، مثل :

چرخه طولانی تر از حد معمول دارید .

مجبورید نوار و پد بهداشتی یا تامپون خود را هر ساعت عوض کنید .

قاعدگی شما به طور ناگهانی و در صورت عدم بارداری ۹۰ روز متوقف شود .

احساس درد شدیدی دارید .

همچنین گاهی استرس ، ورزش بیش از حد ، وزن کم بدن و یا بیماری هایی مانند آنفولانزا ممکن است باعث از دست دادن یک دوره قاعدگی شود .

دقت داشته باشید که استفاده از انواع خاصی از روشهای پیشگیری از بارداری مانند قرص های جلوگیری از بارداری در طولانی مدت چرخه قاعدگی شما را تغییر می دهد ؛ همچنین با نزدیک شدن به یائسگی چرخه قاعدگی شما دوباره نامنظم میشود .

مادامی که در حوالی یائسگی به سر می برید ، هرگونه خونریزی نامنظم را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید زیرا با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان رحم افزایش می یابد .

همچنین بارداری یا شیردهی ، کاهش وزن شدید و یا ورزشهای بیش از حد ، سندروم تخمدان پلی کیستیک و نارسایی زودرس تخمدان ها ، بیماری التهاب لگن و فیبروئید رحم می توانند موجب بر هم خوردن نظم چرخه قاعدگی شما شوند .

ما در مقالات دیگری که توسط مجله آنی مگ منتشر خواهد شد برآنیم تا مطالب دیگری را پیرامون قاعدگی بررسی کنیم .

 

《 همراه ما باشید 》

 آنی لوکس